Jak wielu jestem wielkim optymistą w kontekście BTC i wbrew niektórym uważam, że Bitcoin i kryptowaluty to przyszłość, która z nami pozostanie na zawsze. Niemniej jednak jak na każdym rynku, tak i tu widzimy różnego rodzaju wahania przeradzające się w trendy wzrostowe oraz trendy spadkowego. Dlatego też postanowiłem zastanowić się, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z rozpoczęciem trendu spadkowego a zarazem zakończeniem hossy.
W niniejszej analizie chciałbym przedstawić fazę dystrybucji według "Schematu Wyckoff’a", którą według mnie można dostrzec na Bitcoinie.
------------------------------------ Faza A
Jak wiemy rynek po zaliczeniu korekty, która rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku a zakończyła w lipcu 2021 roku, zaczął znacząco odbijać. Na dnie korekty zaliczyliśmy fazę akumulacji, która opisywałem w swoich analizach ale niestety nie dokończyłem jej z uwagi na mój wyjazd związany z pracą zawodową. Po zakończeniu fazy akumulacji rozpoczęliśmy dłuższą drogę do nowego ATH. Po wolumenie skumulowanym widać było, że w drodze na szczyt, pojawił się nam dosyć znaczący popyt. Jak to bywa w rynku, pojawiały się nam mniejsze lub większe korekty. Jedna z takich korekt była na tyle znacząca, że ujawniła się na wolumenie skumulowanym czerwonymi słupkami co zaznaczyłem strzałką. To oznaczało, że popyt wygasa, a przynajmniej zwalnia. Tym samym pojawiło się tzw. Preliminary Supply(PSY), które sugeruje, że na rynku pojawia się coraz więcej chętnych do sprzedaży. Nie jest to jednak wystarczająco duża siła, aby zatrzymać dalsze wzrosty. Ta sytuacja finalnie doprowadziła do powstania tzw. Buying Climax (BC), która związana była z dalszym zainteresowaniem kupujących. Pojawienie się dalszych kupujących (patrz wolumen skumulowany) skłoniło "zarobionych" już inwestorów do wyzbycia się z zyskiem swoich Bitcoinów, co w konsekwencji doprowadziło do powstania tzw. Automatic Reaction (AR). Teraz dalsza zabawa z rynkiem przyczyniła się do delikatnych wzrostów i powstania Secondary Tests (ST), który jednak nie wybił poziomu Buying Climax.
------------------------------------ Faza B
Faza B w założeniu sprowadza się do pewnego rodzaju konsolidacji, co możemy oczywiście zauważyć na wykresie. Jest to tzw. przyczyna, która poprzedza tzw. efekt, czyli trend spadkowy. W tej części gracze stopniowo sprzedawali swoje Bitcoiny, czym pochłaniali popyt, który ponownie widoczny był na wolumenie skumulowanym. To działanie spowodowało, że popyt na rynku zmalał i już nie osiągnął poprzednich poziomów. Zgodnie też z teorią i założeniem, w fazie tej mogliśmy zaobserwować testowanie dołków jak i górnej bandy. Są to tzw. pułapki na byki i niedźwiedzie.
------------------------------------ Faza C
Jak można zauważyć, po zakończeniu okresu konsolidacji, rynek postanowił ostatni raz zapolować na byki, co określane jest mianem Upthrust After Distribution (UTAD). Jest to przeciwieństwo tzw. Sprężyny (Spring) występującej w fazie akumulacji. Inaczej mówiąc gracze chcieli przetestować i zobaczyć czy na rynku jest jeszcze popyt. Z uwagi na brak chęci kupna BTC po wyższych cenach, a tym samym braku nowych osób, którym można by było sprzedać BTC, gracze postanowili wyzbywać się swoich Bitcoinów. Na chwilę rynek nawet zatrzymał się na wsparciu wyznaczonym na Secondary Tests (ST), lecz zdecydowanym ruchem w dół go pokonał i przeszedł do kolejnej fazy.
------------------------------------ Faza D
Po pojawieniu się kolejnych spadków, rynek zaczynał próbować bronić kolejnych wsparć. Dlatego jak można zauważyć na wykresie pojawił się ruch, który próbował utrzymać wyznaczone strefy. Podobnie jest w fazie akumulacji kiedy to rynek już jest na tyle zdecydowany aby iść w górę, ale są jeszcze gracze, którzy próbują go opóźnić, sprzedając swoje aktywa na poziomach oporów. W obu przypadkach w okolicach tych wsparć i oporów tworzą się tzw. LPSY, co również można zauważyć na powyższym wykresie. Dodatkowo można zauważyć, że z chwilą, gdy rynek kolejnym zdecydowanym ruchem poleciał w dół poniżej linii wsparcia, doszło do powstania tzw. Evident Sign of Weakness (SOW). Brak zanegowania tych spadków i wybicia nowego lokalnego wierzchołka było zapowiedzią dalszej dystrybucji.
------------------------------------ Faza E
Faza E jest ostatnim etapem dystrybucji, który jednak zapowiada to czego wszyscy chcemy uniknąć, czyli nowego trendu spadkowego. Jak widzimy rynek zgodnie z założeniem jednoznacznie pokazał jak silna jest podaż, a wolumen skumulowany mimo, że malejący, to zjada cały popyt. Inaczej mówiąc każda próba popytowa jest przebijana przez stronę podażową.
W mojej ocenie właśnie przeszliśmy kolejny raz fazę dystrybucji, która może jeszcze trwać i być zaczątkiem do dalszej sprzedaży a tym samym zakończeniem hossy. Pamiętajmy, że każda hossa i bessa ma swój początek i koniec. Nigdy nie jest tak, że wzrosty trwają wiecznie. Aby jednak nie było tak pesymistycznie, w kolejnej analizie opiszę co teraz może się stać i jaką mam wizję na najbliższe tygodnie, bo raczej nie spodziewam się zdecydowanych ruchów w dniach najbliższych. Pamiętajmy aby ciągle analizować rynek i dopuszczać do siebie różne scenariusze, w tym te najbardziej nieodpowiednie dla nas samych.
------------------------------------ UWAGA: Nie jest to porada inwestycyjna ani rekomendacja, a tylko i wyłącznie moje subiektywne odczucie. Każdy przed podjęciem decyzji inwestycyjnej winien sam dokonać analizy rynku i taką decyzję oprzeć o własne przemyślenia. Pamiętaj inwestowanie wiąże się z ryzykiem i możliwością utraty nawet całego kapitału.
Все виды контента, которые вы можете увидеть на TradingView, не являются финансовыми, инвестиционными, торговыми или любыми другими рекомендациями. Мы не предоставляем советы по покупке и продаже активов. Подробнее — в Условиях использования TradingView.