Główni aktorzy przedstawienia pod tytułem “Brexit” porozumieli się przed unijnym szczytem, który zacznie się jeszcze dzisiaj. Wstępna zgoda ze strony Komisji Europejskiej została ogłoszona na tyle późno, że część państw może zwrócić się o odroczenie głosowania w tej sprawie, aby zyskać czas na analizę treści dokumentu i szczegółów propozycji. Jeśli ten plan ma wejść w życie, to wymaga on zgody zarówno wszystkich krajów członkowskich, jak i brytyjskiego parlamentu, a do wciąż aktualnego terminu opuszczenia Wspólnoty zostały równo dwa tygodnie.
Czy poznaliśmy ostateczny kształt brexitu?
Boris Johnson i Jean-Claude Junker poinformowali o zawarciu porozumienia w sprawie warunków opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur europejskich. Brzmi to bardzo dobrze, jeśli wręcz nie fantastycznie, ale ma “tylko” dwie istotne wady. Po pierwsze deal musi najpierw zostać zaakceptowany przez wszystkie państwa członkowskie (w tym kontekście kluczowe pozostaje stanowisko Irlandii). Po drugie propozycja musi uzyskać poparcie większości w brytyjskim parlamencie. Obie te kwestie zdają się bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej, ale w dalszym ciągu nie można ich określić jako pewne. Reakcja rynków jest jednak optymistyczna. Funt zyskuje na wartości, ale nie przebił jeszcze granicy 5 złotych. Najsilniej rośnie względem dolara. Powód takiego stanu rzeczy jest dość prosty do wyjaśnienia. Brexit zasadniczo ciąży wszystkim europejskim walutom, dlatego w rezultacie dzisiaj zyskują one względem USD.
Polski rynek pracy
Poznaliśmy dzisiaj dane na temat wzrostu zatrudnienia oraz średniej płacy w Polsce (dla przedsiębiorstw zatrudniających 10 i więcej pracowników). Pensje nie rosną już tak szybko, jak w ostatnich miesiącach, i wolniej od przewidywań analityków. Wzrost o 6,6% w skali roku to jednak zaledwie 0,5% poniżej oczekiwań, więc to nadal bardzo dobry wynik, pozwalający Polakom nadrabiać dystans do Zachodu. Średnia pensja brutto wynosi obecnie 5084 zł. Zatrudnienie rośnie w dalszym ciągu o 2,6%, co biorąc pod uwagę najniższe bezrobocie od czasu przemian ustrojowych, jest naprawdę znakomitym rezultatem. Dane te były z grubsza zgodne z oczekiwaniami, zatem nie miały większego wpływu na rynek walutowy. Możemy jednak z pełnym przekonaniem powiedzieć, że są dobrym prognostykiem na przyszłość dla naszej gospodarki.
Pesymistycznie zza Oceanu
Wczoraj poznaliśmy tzw. Beżową Księgę. Pod tą nazwą ukrywają się raporty regionalnych banków Fed. Rezerwa Federalna wskazuje na spadek oczekiwań wobec wzrostu gospodarczego. Na razie nie widać przełożenia tych nastrojów na wydatki gospodarstw domowych. Problem w tym, że spadek oczekiwań biznesowych może się szybko przełożyć na rynek pracy, a to z kolei z dużym prawdopodobieństwem uderzy w dolara. Stąd nie powinny dziwić wzrosty euro na głównej parze walutowej świata.
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na: 14:30 - USA - pozwolenie na budowę domów, 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, 15:15 - USA - produkcja przemysłowa.
Все виды контента, которые вы можете увидеть на TradingView, не являются финансовыми, инвестиционными, торговыми или любыми другими рекомендациями. Мы не предоставляем советы по покупке и продаже активов. Подробнее — в Условиях использования TradingView.