Jednostki tego zagranicznego funduszu inwestycyjnego odwzorowują uczestnictwo w firmach wydobywających, poszukujących i przetwarzających pierwiastek promieniotwórczy uran, który służy m.in. jako paliwo dla elektrowni atomowych. W sumie jednostki tego ETF-a są warte około $276 mln (patrz: globalxfunds.com/funds/ura/).
Elektrownie jądrowe nie mają dobrej prasy wśród mas: katastrofa w Czarnobylu czy Fukushima wryły się w pamięć - energia z atomu, pomimo jej wysokiej wydajności, jest "awaryjna i niebezpieczna dla ludzi". Co oczywiste, przy nowych reaktorach nie jest do końca prawdą. Wybuch czarnobylski był efektem nieudanego eksperymentu; dodatkowo nowe reaktory są zabezpieczone przed tego typu awariami spowodowanymi czynnikiem ludzkim. Fukushima spowodowana była silnymi ruchami płyt tektonicznych. Dochodzi też sprawa polska - gdzie, kiedy i jak powstanie u nas blok generujący prąd z atomu? Oddanie do użytku wedle zapewnień ma się odbyć między 2030 i 2040...
Niepewność po Fukushimie widać na wykresach. Przejawia się to także w wycenach giełdowych spółek uranowych, w tym cenie jednostek URA ETF.
Aktualnie mamy mieszany klimat na tym rynku. Kraje zachodniej Europy, na przykład Niemcy, chcą w kolejnej dekadzie całkowicie wygasić elektrownie atomowe w swoim kraju. Z drugiej strony mamy ostatnio głos, że zmiany klimatyczne wymuszają zmniejszenie emisji tlenków węgla do atmosfery - w czym pomóc mają zielone źródła energii oraz energetyka jądrowa. Takie wezwanie wyszło również od Billa Gatesa w styczniu 2019 (patrz: TerraPower).
Inwestując na tym rynku musimy przestawić się na naprawdę długi termin inwestycji. Analizując research dot. całościowego rynku uranu konsolidacja na tym rynku może trwać nawet do 2030 roku (patrz: oecd-nea.org/ndd/pubs/2018/7413-uranium-2018.pdf). Do tego czasu popyt i podaż na rynku mogą być równoważone na obecnym poziomie.
Poziomy warte obserwacji: $ 11,50 - wsparcie $ 15,00 - opór I $ 17,40 - opór II
W mojej ocenie istnieje wyższe prawdopodobnieństwo wzrostów tego indeksu. Do czasu opracowania elektrowni korzystającej z uranu-238, reaktorów torowych na ciekłe fluorki bądź efektywnej elektrowni termojądrowej, energia rozszczepialna z uranu-235 będzie realnym rozwiązaniem na wciąż rosnące zapotrzebowanie energetyczne. Do tej układanki potrzebujemy również rewolucji w magazynowaniu energii, aby raz na zawsze przestać martwić się stanem energetyki na świecie.
Все виды контента, которые вы можете увидеть на TradingView, не являются финансовыми, инвестиционными, торговыми или любыми другими рекомендациями. Мы не предоставляем советы по покупке и продаже активов. Подробнее — в Условиях использования TradingView.