SAXO:EURPLN   Евро / Польский злотый
Dolar bez wsparcia Fed i rynku pracy w USA traci do głównych walut. Powiew optymizmu na rynku wspiera waluty rynków wschodzących w tym złotego. EUR/PLN w kierunku 4,40, USD/PLN testuje poziom wsparcia na 4,15. Na rynku ropy naftowej trwa próba wybicia linii trendu spadkowego, w tle możliwa eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 15.10.2023-03.11.2023.
Para walutowa EUR/PLN EUR/USD USD/PLN Ropa WTI
Minimum 4,4130 1,0500 4,1550 80,50
Maksimum 4,4835 1,0700 4,2500 89,20



EUR/USD

Wykres kursu euro do dolara, interwał 1-godzinowy



Tydzień na parze EUR/USD zdecydowanie ciekawy i (co widać na wykresie) to próba inicjacji większego trendu wzrostowego. Kurs aktualnie przebija lokalne opory i próbuje wyjść ponad ostatnie maksimum na poziomie 1,0680. Jeśli kurs utrzyma ten poziom wraz z zamknięciem rynków w dniu dzisiejszym, bez wątpienia będzie to sygnał do zmiany trendu na wzrostowy i, co za tym idzie, sygnał kupna. Tym bardziej że USD zyskał dwa fundamentalne deprecjacyjne argumenty w tym tygodniu. Najpierw Fed utrzymał stopy bez zmian, co rynki odebrały jako sygnał zakończenia cyklu zacieśniania monetarnego i patrząc na kontrakty na stopę procentową trudno się z tym nie zgodzić. Z drugiej strony właśnie opublikowane dane z rynku pracy w USA sugerują pogorszenie tej gałęzi gospodarki. Tym samym inwestorzy mogą grać już pod termin rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w Stanach, a to będzie duży balast dla dolara amerykańskiego. Obecnie mamy test poziomu 1,07, a jeśli się uda go sforsować, to w kolejnych dniach możemy oczekiwać ruchu nawet na 1,09. Trzeba jednak pamiętać, że niejednokrotnie już takie ruchy były pułapką na inwestorów, a szybko dochodziło do kontry sprzedających. Tym bardziej, że konflikt na Bliskim Wschodzie ma znamiona rozlania się na więcej krajów, co będzie sprzyjać lokowaniu kapitału w bezpieczne przystanie jak właśnie USD.



EUR/PLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy



Mimo że o powyborczej euforii inwestorzy nieco już zapomnieli, to sprzyjająca sytuacja na rynkach i fala optymizmu pomaga złotemu w umocnieniu. Widać to również na EUR/PLN, gdzie może nie można powiedzieć o trendzie spadkowym (bo od połowy października raczej to wygląda na trend boczny) to mimo wszystko jest szansa, by zejść nieco niżej. Tym bardziej po dzisiejszych słabych danych z rynku pracy w USA, możemy być świadkami nowego powiewu risk on i PLN powinien skorzystać. Takim poziomem wsparcia, do którego powinien zmierzać EUR/PLN jest 4,40. Wydaje się, że na ten moment jest to taki docelowy poziom, mający już w sobie dyskonto utworzenia w Polsce bardziej proeuropejskiego rządu i, co za tym idzie, odblokowania pieniędzy z KPO. O dalszy ruch na południe będzie już ciężko, szczególnie że nie pomaga polityka monetarna i trwający cykl luzowania. Analitycy są zgodni, że czeka nas w listopadzie jeszcze jedna obniżka o 25 pkt bazowych i potem przyjęcie stanowiska wait&see. Kluczowa sprawa to przestrzeń do dalszych obniżek i kiedy może się pojawić, niektóre scenariusze mówią o tym, że w całym roku 2024 może takowa się nie pojawić. Bez wątpienia taki akurat scenariusz nie cieszyłby kredytobiorców, ale dla złotego byłby dużym plusem.



USD/PLN

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 1-godzinowy



Wspominaliśmy, że amerykański dolar ma rzucone dwie kłody pod nogi i tym samym postępuje jego osłabienie, więc nie może dziwić fakt, co się dzieje na wykresie USD/PLN, gdzie można powiedzieć złoty zebrał się do ataku i pokonuje kolejne poziomy wsparcia. Teraz ważny moment i test linii spadkowej zainicjowanej w połowie zeszłego miesiąca. Jej pokonanie i tym samym ważnego poziomu 4,15 może mocno zdynamizować ten ruch spadkowy. Szczególnie, jeśli risk on na rynkach będzie trwał nadal. Nie można jednak zapomnieć o zagrożeniach i konflikcie na Bliskim Wschodzie, gdzie sytuacja jest ciągle bliska wrzeniu. Jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli, to szybko o optymizmie na rynkach zapomnimy. Natomiast, jeśli nic się nie wydarzy, a kolejne dane z amerykańskiej gospodarki będą słabsze, to tendencja spadkowa na USD/PLN może się utrzymać. Kolejne wsparcia poza 4,15 to przede wszystkim 4,10.



OIL WTI

Wykres Ropy WTI, interwał 1-godzinowy

Na wykresie ropy naftowej widzimy trend spadkowy trwający od połowy października. Niemniej jednak od wczoraj obserwujemy próbę wybicia oporu w postaci linii spadkowej. Jest to związane ze słabszym dolarem na rynku od wczoraj, ale też możliwą eskalacją wspomnianego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Oczywiście ma to związek z tym, że może nie pośrednio, ale jest zamieszany w to Iran, czyli czołowy gracz na rynku tego surowca. Brak podaży “czarnego złota” z tego rejonu świata ma znaczenia dla ceny z (bez wątpienia) wpływem wzrostowym. Rynki czekają na to, co się wydarzy w najbliższych godzinach, bo wiele się mówi o tym, że do wojny może dołączyć się Liban, właśnie wspierany przez m.in. Iran. Taka informacja może wywołać panikę na rynku ropy i wywindować kurs na poziom najbliższego oporu, czyli 85 USD za baryłkę.

Отказ от ответственности

Все виды контента, которые вы можете увидеть на TradingView, не являются финансовыми, инвестиционными, торговыми или любыми другими рекомендациями. Мы не предоставляем советы по покупке и продаже активов. Подробнее — в Условиях использования TradingView.